Domů Časopis VELbloud
Vydaná čísla
Kde koupit
Zasílání časopisu
Akce
Aktuální akce
Archiv akcí
Kontakty
Redakce
Zajímavé linky
Články

Články dostupné pouze v elektronické formě

„Jak jsem tavil sýry v Sýrii“ - jednoaktovka (Jiří Prokop)

Věnováno se vzpomínkou všem dobrým Syřanům, které jsem potkal v mlékárně Al-Shark v Aleppu a na svém studentském pobytu v Sýrii v roce 1995. Snad se již brzy dočkají míru. ... Číst dál.

15. 6. 2015 zemřel Vladimír Chilčenko (Jiří Prokop)

Poznámka na úvod – Je tomu již rok, co opustil řady nadšených cestovatelů batůžkářů náš kamarád Paedr. Vladimír Chilčenko, přezdívaný “Childa”. Profesí učitel biologie a zeměpisu na Jedličkově ústavu v Praze, aktivní člen České asociace novinářů a publicistů cestovního ruchu a autor mnoha nevšedních cestovatelských reportáží ... Číst dál.

Mlékárna Al-Shark v Aleppu – zápisky praktikantovy, část II. (Jiří Prokop)

Když jsem v roce 1995 pobýval čtyři týdny v severosyrském Aleppu coby student na praxi v mlékárně Al-Shark, na své první cestě na Blízký východ, bylo tomu tehdy 16 let od doby, kdy toto bohaté, kosmopolitní a nábožensky tolerantní město zažilo poslední boje při sunnitských rebeliích roku 1979. ... Číst dál.
První část textu najdete v tištěném čísle časopisu VELbloud 1/2015 – „Středozemí“.

Zejda a Girgis jedou do Tunceli (Jiří Prokop)

Poznámka na úvod – Tyto přezdívky jsme si vysloužili díky našim jazykolamným křestním jménům – spíše totiž projde velbloud uchem jehly nežli Turek vysloví „Zdeněk a Jiří“. ... Číst dál.

Podrápané mraky aneb „Nebe nad Rijádem“ (Jiří Prokop)

Článkem o mrakodrapech způsobím nespíš jako známý staromilec a architektonická „konzerva“ svým přátelům menší šok. Ale proč ne, naši bližní nás stále překvapují a tak jim taky jedno překvapení uchystám. ... Číst dál.

Velký bazar, aneb “Jak jsme nesehnali kleštičky na cukr” (Jiří Prokop)

Bájný Velký bazar, Kapali Carsi, neboli turecky “Krytý bazar”, protože jeho hlavní část je zastřešená, se honosí titulem největšího krytého bazaru světa... Číst dál.

Vyvěračka „Modré oko“ (Richard Hons)

Můžeme se za ní vypravit na Balkán. Kdo jej trochu projel, určitě ví, že jeho značnou část tvoří kras. Oslnivě bílé pobřežní skály i vrcholky pohoří hluboko ve vnitrozemí okouzlí každého! Všudypřítomný vápenec je tak trochu zvláštní hornina... Číst dál.